KI ÉS BEFELÉ FORDULÓ SZEMHÉJ MŰTÉTE

Dr. Okos Mária
Szemész főorvos

Dr. Eszlári Erika
Szemész főorvos

Dr. Vékony László
Szemész főorvos
Dr. Semsey István
Szemész főorvos
Dr. Pósán Gabriella
Szemész főorvos

Normál esetben a felső és az alsó szemhéjak befedik a szemgolyót: nyitott állapotban részlegesen, zárt helyzetben pedig teljesen. Az emberi test többi szövetéhez hasonlóan idővel a szemhéj is veszít rugalmasságából, és előfordulhat, hogy megereszkedése következtében az alsó szemhéj kifordul (ectropium), vagy befordul (entropium).

Ezek a szemhéj-rendellenességek az esztétikai, kozmetikai problémákon kívül szemészeti panaszokat is okozhatnak, és akár a látást zavaró problémához is vezethetnek.

 

A szemhéj befordulása – entropium

Az entropium kialakulása

A szehéjat felfüggesztő kötőszöveti rostok meggyengülése következtében a szemhéj izmai az alsó szemhéjat befelé billenthetik, melynek következtében a szempillák súrolják, dörzsölik a szemfelszínt, vagy a szaruhártyát. Az érintkezés kellemetlen idegentest-érzést, szúródást, irritációt, könnyezést vált ki. Idővel a kötőhártyán vörösség, a szaruhártyán hámhiány alakulhat ki. Előrehaladottabb stádiumban ez a folyamat kötőhártya- és szaruhártya-gyulladást, akár fekélyt okozhat, mely kezelés nélkül súlyos látásromláshoz, sőt vaksághoz is vezethet.

 Az entropium kezelése

Az entropium gyógyítása műtéti beavatkozást igényel: a szemhéj állását többféle műtéttel kezeljük, az azt kiváltó okoknak megfelelő módon.

 

A szemhéj kifordulása – ectropium

Az ectropium kialakulása

Ha az alsó szemhéj jelentősen megereszkedik, a szemhéj kifelé fordulhat, így a szemhéjak zárásakor a szemhéj már nem tudja védeni a szemfelszínt és a szaruhártyát. Ennek következtében a szemfelszín száradása, és következményes ismétlődő vagy akár tartós gyulladás alakulhat ki, de akár hámhiány is létrejöhet és fekély is keletkezhet. Az alsó szemhéj kifordulása sokszor a belső zugban lévő könnypont kifordulásával kezdődik, ilyenkor jellemző első tünet lehet a fokozott könnyezés.

 Az ectropium kezelése

Átmenetileg műkönnyek és a szemfelszínt nedvesítő kenőcsök használhatók a szem felszínének védelmére és a gyulladás mérséklésére. Az ectropium végleges gyógyításához azonban rendszerint sebészeti beavatkozás szükséges, amit helyi érzéstelenítéssel végeznek. A szemhéjkifordulás számos ok miatt kialakulhat, fontos, hogy a műtéttel mindig a kiváltó okot szűntessük meg, így várhatók a megfelelő.és hosszú távú kozmetikai és funkcionális eredmények.

 Mikor forduljon orvoshoz?

Ha szemhéja befordulását vagy kifordulását észleli, mihamarabb keressen fel szemész szakorvost, mert a problémának komoly következményei lehetnek.

 

Az ectropium és entropium-műtétek utáni felépülés

A műtétet követően néhány óra elteltével haza lehet menni. A varratok eltávolításáig védeni kell a szemhéjat és a szem környékét a víztől, az erős napfénytől, illetve kerülni kell a szemhéjak sminkelését, dörzsölését is.

 

A szemhéj-műtétek lehetséges szövődményei

A műtét alacsony rizikójú, de mint minden beavatkozásnak, lehetnek kockázatai, szövődményei.

 

A műtét általános szövődményei lehetnek:

  • duzzadás, véraláfutás a szemhéjakon, de akár a kötőhártya alatt is (1-2 héten belül elmúlik),
  • a műtéti terület fertőzése,
  • vérzés.

 

A műtét speciális szövődményei lehetnek:

  • a szaruhártya sérülése,
  • kozmetikai problémák.

 

Árak:
Vizsgálat / bevatkozás neve:

Ár:
Be-, kifelé forduló szemhéj (1 szem)95.000 Ft

 

Elérhetőségek

ERZSÉBET FÜRDŐ MEDICAL

Cím: Miskolc, Besenyői út 34.
Nyitvatartás:
Előjegyzés szerint.

Erzsébet Fürdő ügyfélszolgálat Telefonszám: +36 46 200 275
Email: info@erzsebetfurdomedical.hu